Jdi na obsah Jdi na menu
 


Udidla nejen v dostizích

11. 10. 2008

Nedávno jsem si přečetla velmi zajímavý článek o udidlech.

Tady je odkaz http://qh.wbs.cz/Vedma/Udidla_mucidla.pdf

Někteří lidé mají zažité, že kůň se jezdí na uzdečce s udidlem a nikdy nepřemýšleli o tom, že se dá jezdit i jinak - bezudidlové uždění, podle mě se ježděním bez udidla otevře další brána do koňské duše...představte si že by vám někdo strčil železnou tyč do huby...

Koni se automaticky začnou vytvářet sliny a začíná pracovat trávicí trakt a práce srdce a plic se utlumí, jak pak tento kůň může podat odpovídající výkon?? Kdežto kůň který je ježděn na bezudidlovém ježdění se může plně soustředit na práci a podávat výkony.

Někdo s tímto typem uždění nesouhlasí, protože si myslí, že jeho kůň bude neovladatelný.. Jenže vyvíjením tlaku na hubu a na nosní kost není skoro žádný rozdíl, právě si myslím že tlak na nos je účinější. Koně taky nevodíme na udidle a není s tím žádný problém, tak proč by jsme je i nemohli jezdit bez udidla?!

Kůň bude spokojenější, výkonnější, bude vám vděčný a společná práce bude mít výsledky.

 

 

Udidla = mučidla

  

 

 

 

 

Tímto článkem vůbec nechci nikoho urazit či ponížit, jen jsem chtěla upozornit na problematiku udidel...

Zamyslete se prosím nad tím a pomůžete svému koni i sobě...

Vaše Sam

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Souhlasím

(Terka, 6. 11. 2011 9:21)

Naprosto souhlasím! Já jezdím natural horsemanship,protože si myslím že udidla jsem jen zbytečný kus kovu,který do końské huby nepatří a hlavně- oni ho nepotřebují! ;) Znám spousta lidí co si myslí že jsem na udidla koně stavěný atd. ,ale udidlo koně může i zabít. Při drezúře díky udidlu jen s námahou dýchají,protože mají v tlamě mnoho slin a když se je snaží polknout,může se stát že budou mít náhle málo vzduchu a zkrátka udidla koním škodí.Já jezdím raději přirozenou cestou a to z mnoha důvodů :)